- Влияе ли матракът на алергиите ви?
- Какво представляват алергиите?
- Вашият матрак: приятел или враг, предизвикващ алергии?
- Как да предпазим леглото си от нашественици и предизвикването на алергии?
Влияе ли матракът на алергиите ви?
Алергиите могат да бъдат много досадни и дразнещи. Тези от нас, които страдат от тях, прекарват голям период от време, опитвайки се да не ги провокират. В зависимост към какво сте алергични, трябва да се съобразявате постоянно с това какво ви дразни навън, в ресторантите и в домовете на приятели и семейство.
Предполага се, че вашият собствен дом ще бъде светилище и няма да се притеснявате от появата на алергии, но за съжаление, това не винаги е така. Често, в самите стени на дома ви има много алергени. Намирането на начини да се справите с тях е от първостепенно значение, ако искате да спите по-добре и да дишате по-лесно. Вашият кръстоносен поход срещу алергиите започва с вашата спалня и по-специално вашият матрак. Но колко много вашият матрак допринася за проблема и как можете да смекчите този ефект?
Какво представляват алергиите?
Алергиите варират от леки до тежки, като най-екстремните случаи може да са и животозастрашаващи. Понякога те могат да доведат до допълнителни алергични състояния, като астма, които допълнително усложняват нещата. Дали леки, умерени или тежки, алергиите са хронично състояние и рядко се решават самостоятелно.
Праховите акари, които живеят в нашите матраци, са потенциален алерген, за който трябва да внимават тези, които страдат от респираторни алергии. В действителност не сме алергични към самите акари, а към техните изпражнения. Малките същества произвеждат много неща и явно съдържат химикал, който дразни дихателната система, поради което толкова много хора реагират. Трябва да знаете, че акарите имат изненадващо стриктни жилищни изисквания:
- Те не могат да оцелеят на твърди повърхности
- Те изискват постоянно снабдяване със мъртвите клетки на кожата, за да се хранят с тях
- Те се нуждаят от нива на влажност от 50% или повече
- Те предпочитат тънките влакна, за да живеят, тъй като не са много добри в проникването на по-плътни материали
Това означава, че те най-вероятно ще живеят в домове, където нивата на влажност са доста високи.
Вашият матрак: приятел или враг, предизвикващ алергии?
Така стигаме и до най-важният въпрос: какъв е най-добрият матрак за алергии? Има ли вид матрак, който оказва влияние върху нивото на експозиция на алергени? Първо, трябва да знаете, че като цяло, вашето легло не е дом на много алергени. Трябва да се притеснявате само за един алерген и това са праховите акари. Матраците с бонел пружини са най-проблематичните модели. Полукухият им дизайн оставя достатъчно пространство за акарите да се събират и затруднява тяхното отстраняване от матрака. При матраците с мемори пяна акарите не могат да проникнат в пяната. Но тъй като самата мемори пяна е термочувствителен материал, в по-топлите месеци може да предизвика повече изпотяване и вие пак ще задържите нежеланите гости върху калъфа на матрака си. Латексовите матраци са по-добър вариант с борбата с потта, но трябва да имате предвид, че самият латекс също е алерген. Всички видове матраци се сблъскват със сходни проблеми и борбата с акарите е много трудна. Поради тази причини повечето експерти препоръчват използването на протектори за матраци, като най-добрият избор са моделите, които обхващат целият матрак.
Как да предпазим леглото си от нашественици и предизвикването на алергии?
Освен седмичното пране, което препоръчваме, уверете се, че температурата в стаята ви е по-ниска и поддържайте ниски нива на влажност. След това, е добре да се сдобиете с протектор. По този начин ще предпазите навлизането на мъртвата кожа в матрака, принуждавайки акарите да живеят само върху протектора, който може бързо да свалите и изхвърлите при нужда. Добре е, също така, да се сдобиете и с удобна възглавница, температурно неутрална и лесна за почистване. И накрая, най-важното е да сменяте матрака си по-често, между 5-7 години. Следвайки тези стъпки, трябва да сте сигурни, че ще предотвратите появата на алергии.