- Нощните смени и сънят
- Защо работата на смени е неблагоприятна за вашия сън и вашето здраве?
- Съвети как да се справите с нощните смени
- Заключение
Нощните смени и сънят
Голяма част от хората работят нощна смяна и се налага да спят през деня, когато всички останали са на работа. Очевидно е, че по-голямата част от хората не избират сами този график, просто защото мразят да спят нощем, а по-скоро защото си осигуряват определени ползи или просто защото професията, която са избрали налага нощния труд.
Много от тези работници са лекари, специализанти, полицаи, пожарникари, аптекари, хора в производствения сектор, охранители и т.н. Работата на смени очевидно има някои отрицателни ефекти върху съня, но все пак не е възможно утре да отидете и да напуснете работата си. Кои са тези негативни въздействия от работата на нощна смяна? Ние ще ги отбележим в тази статия, заедно с някои съвети за по-добър сън, дори когато се налага да работите на нощни смени.
Защо работата на смени е неблагоприятна за вашия сън и вашето здраве?
Една работа на нощни смени е против естествения ви биологичен ритъм (който ви диктува сънливостта и бдителността през целия ден), така че дори и да сте будни през нощта, тялото ви все още ви тласка непрекъснато да спите, дори и да не е очевидно за вас. Въпреки това, което мнозина казват по друг начин, факт е, че опит в работата с нощна смяна не може да ви помогне да се научите как да преодолеете липсата на сън и да развиете устойчивост. Истината е, че по-дългият опит с нощни смени означава повишен риск от усложнения в здравето, включително:
- Проблеми с метаболизма
- Сърдечни заболявания
- Язви
- Стомашно-чревни проблеми
- Наднормено тегло
Съвети как да се справите с нощните смени
- Както обещахме ето и някой добри съвети, които ще помогнат да намалите въздействието от работата на смени. Споделете ги с приятели, които работят нощна смяна или ги изпробвайте върху себе си.
- Вземете 20 минутна дрямка преди смяната и (ако е възможно и допустимо) 10 -15 – минутна закуска по време на почивка. По този начин ще дадете малък обем енергия на тялото си и ще се разсъните.
- Хранете се добре. Опитвайте се да избегнете аламинути или бързо хранене. Поддържайте балансирана диета с много плодове, зеленчуци и зърнени храни.
Също така не поглъщайте голямо количество храна по-малко от час, преди да се отправите към леглото. - Общувайте с работодателя си, ако смятате,че липсата на сън, причинена от работния ви график, представлява опасност за околната среда на работното място или за вашето лично здраве. Нека вашето семейство или съквартиранти са запознати с графика ви и как те могат да ви помогнат да получите съня, от който се нуждаете.
- Поддържайте добра хигиена на съня.
- Снабдете се с удобен матрак
- Спрете кофеина три или четири часа, преди да си легнете.
- Избягвайте слънчевите лъчи. Поставете плътни завеси във вашата спалня.
- Опитайте се да се будите и да заспивате по едно и също време всеки ден, дори през почивните дни и празниците.
Следвайте практически съветите, колкото е възможно повече. Тялото обича рутината.
Заключение
Докато понякога трябва да се примирявате с по-малко от идеалния сън, по каквато и да е причина, винаги трябва да се стараете да облекчите възможно най-много въздействието на безсънието върху вашето тяло.